Centralne Targi Rolnicze 2016

Centralne Targi Rolnicze 2016 to 308 wystawców na powierzchni prawie 45 000 m2, 17 000 odwiedzających, 70 Kół Gospodyń Wiejskich z niemal wszystkich regionów kraju, liczne organizacje rolnicze, 30 konferencji i paneli branżowych, 21 międzynarodowych biznesowych sesji w strefie B2B, dziesiątki maszyn rolniczych, a także degustacje żywności, muzyka i śpiew – tak wyglądały Centralne Targi Rolnicze 2016, które odbyły się w dniach od 25 do 27 listopada 2016 roku w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie koło Warszawy.

Trzydniowe, wielkie święto polskiej wsi i krajowego agrobiznesu zainaugurowała uroczystość z udziałem Jego Eminencji Najdostojniejszego Księdza Kardynała Kazimierza Nycza i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, a także szerokiego grona przedstawicieli polskiego parlamentu, instytucji rządowych, samorządów wszystkich szczebli, korpusu dyplomatycznego i zagranicznych delegacji handlowców branży rolno-spożywczej. Uroczystemu otwarciu targów towarzyszył specjalny występ zespołu Mazowsze.

Przewodnim motywem Centralnych Targów Rolniczych było promowanie polskich hitów eksportowych w rolnictwie, wszystkiego co w tej branży nowoczesne i innowacyjne oraz znakomitej polskiej żywności. Na targach zaprezentowało się 308 wystawców: producentów maszyn, urządzeń rolniczych i środków ochrony roślin, hodowców, przetwórców i dystrybutorów, a także dostawców specjalistycznych usług oraz producentów żywności.

W targach wzięły udział tysiące rolników z całej Polski i tysiące mieszkańców miast, którzy z bliska chcieli zobaczyć jak wygląda nowoczesna produkcja w rolnictwie i spróbować polskiej żywności doskonałej jakości. Centralne Targi Rolnicze w ciągu 3 dni odwiedziło 78 930 osób.

W targach wzięły udział liczne misje gospodarcze kontraktorów, między innymi z Ukrainy, Azerbejdżanu, Argentyny, Chin, Brazylii i Kenii. Polscy i zagraniczni przedsiębiorcy wzięli udział w licznych sesjach B2B, profesjonalnie obsługiwanych przez przedstawicieli organizatora.

Program imprezy wypełniony był konferencjami i spotkaniami. Odbyło się m.in. III Forum Sektora Wołowiny zorganizowane przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Europejskie Forum Młodych Rolników i Forum Branży Drobiarskiej, debata „Wyzwania i rola rolnictwa w nowoczesnej gospodarce XXI wieku” zorganizowana przez Fundację Niezależnych Mediów i Gazetę Polską oraz konferencje: „Aktualna wartość dietetyczna wieprzowiny” Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” i „Innowacje dla rolnictwa” Krajowej Rady Izb Rolniczych. Podczas targów swoje zjazdy miały izby i stowarzyszenia rolnicze. Zorganizowano także wykłady i prelekcje interesujące także dla szerokiego grona słuchaczy, np. o ziołolecznictwie w kulturze ludowej, czy renowacji zabytkowych ciągników.

Centralne Targi Rolnicze były więc nie tylko spotkaniem biznesowym. W programie imprezy przewidziano również szereg atrakcji dla zwykłych mieszkańców Warszawy i okolic. Jedną z najważniejszych były obchody 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich pod patronatem Pary Prezydenckiej. W ramach jubileuszu odbyła się X Jubileuszowa Prezentacja Stołów Świątecznych. Stoły, zawierające tradycyjne potrawy, zostały przygotowane przez gospodynie z 70 Kół niemal z całego kraju. Nie zabrakło także występów zespołów ludowych, które prezentowały obrzędy i pieśni ludowe. U gospodyń można było spróbować tradycyjnej polskiej żywności, a także oczywiście kupić przetwory i artykuły dekoracyjne przygotowane przez panie.

Wielkie zainteresowanie zwiedzających, a zwłaszcza dzieci, wzbudziła Wystawa Zwierząt Gospodarczych, przygotowana przez Instytut Zootechniki. W halach targowych stanęły krowy, konie, owce, świnie, a także kury, gęsi, kaczki i króliki objęte Programem Ochrony Zasobów Genetycznych. Była więc okazja do spotkania na żywo z klaczą Huculską, czy owcą Wrzosówką. Warszawski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego przygotował wystawę gołębi rasowych, na której zaprezentował kilkaset gołębi reprezentujących kilkadziesiąt ras.

Z myślą o najmłodszych Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka zorganizowała akcję „Poznaj Mlekosia” – promocję mleka przez zabawę. Wykwalifikowani animatorzy poprowadzą zajęcia plastyczne, gry oraz konkursy z nagrodami, a w niedzielę odbył się Piknik Mleczny Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Na stoisku Klastra Wspierania Polskiej Gospodarki Jedność można było podziwiać kolekcję zabytkowych ciągników i stary sprzęt rolniczy oraz ekspedycyjny ciągnik biorący udział w Traktoriadzie – wyprawie traktorem dookoła świata.

Fanów dobrej zabawy ucieszył zorganizowany w ramach targów Festiwal Disco Polo. Wystąpiły prawdziwe gwiazdy tego gatunku: M.I.G., Czadoman, Pudzian Band i After Party. Zabrzmiały takie imprezowe hity jak: Miód malina, Cała sala, Bujaj się, czy Ruda tańczy jak szalona.
Podczas uroczystej Gali Złotych Żurawi, uświetnionej koncertem Golec uOrkiestry, wybranym wystawcom Centralnych Targów Rolniczych przyznano Złote Żurawie Rolnictwa oraz Puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: BIN sp. z o.o. – za technologię przechowywania zbóż, Podlaska Chata – za wykorzystanie w technologii produkcji wędlin surowców rodzimego pochodzenia oraz Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego – za uszlachetnianie materiału siewnego, zabiegi otoczkowania i inkrustowania nasion roślin rolniczych, warzyw i ziół. Natomiast specjalną statuetkę dla najlepszego polskiego produktu eksportowego w branży techniki rolniczej firma URSUS S.A.

Statuetką Złotego Żurawia Centralnych Targów Rolniczych 2016 nagrodzeni zostali: Zakład metalowy „AGROMASZ” za ładowacz czołowy Ł106PRO, METAL-FACH za agregat uprawowo-siewny U816, OLIMAX NT Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Usługowo Produkcyjne POMOT z Chojna za uniwersalny rozsiewacz UPR 10 z przenośnikiem łańcuchowym sterowanym za pomocą komputera TeeJet 500, EXPOM Krośniewice – za wał uprawowy składany hydraulicznie TYTAN cambridge z włóką sterowaną hydraulicznie, GAMA GROUP – za automat paszowy EUROMILK TM Robot, Fabryka Maszyn Rolniczych WEREMCZUK sp. z o.o. – za kombajn do zbioru owoców z krzewów jagodowych, BIN – za typoszereg silosów paszowych,Team-Rol sp. z o.o., Podlaska Chata, SWIMER z Torunia – za precyzyjny system pomiaru poziomu płynów LIPREMOS, PPHU Inter Tech z Zambrowa za wóz asenizacyjny 140001 z broną talerzową hydrauliczną z aplikatorem doglebowym, TRANS Feed sp. z o.o. za probiotyk Odporność PLUS oraz Bank Polskiej Spółdzielczości SA. Warszawa za kredyt „Szybka Inwestycja Agro”.

Wstęp na targi był wolny. Organizatorzy zadbali również o niezmotoryzowanych. Specjalnie dla nich przygotowali bezpłatny dojazd autobusami z centrum Warszawy. Impreza targowa była szeroko promowana w mediach: stacjach telewizyjnych (TVP Info i „Pytaniu na śniadanie” TVP2), radiowych (Polskim Radio PR1, Radio Eska i Radio Józef), prasie (w tygodnikach Gość Niedzielny, Do Rzeczy i Wprost oraz dodatkami w Super Expressie i Gazecie Wyborczej) i w Internecie (na portalu Facebook, w wyszukiwarce Google oraz na portalach i stronach tematycznych).

Laureaci konkursu Złoty Żuraw Rolnictwa:

 _AD_2255
 _AD_2283
 _AD_2441
 _AD_3351
 _AD_3809
 _AD_4688
 DSC06243
 DSC06245
 DSC06246
 DSC06280
 DSC06293
 DSC06308
 DSC06310
 DSC06346
 DSC06362
 DSC06395