Centralne Targi Rolnicze 2019

Pomiędzy 1 a 3 lutego 2019 roku w Ptak Warsaw Expo odbyły się Centralne Targi Rolnicze – największe tego typu wydarzenie w Europie Centralnej. Organizowane pod hasłem „Gospodarstwo na miarę przyszłości – nowoczesne technologie”, przyciągnęły ponad 29 tysięcy wyłącznie branżowych zwiedzających.

W czasie Targów miały miejsce premiery kilkudziesięciu maszyn rolniczych i technologii SMART AGRO, liczne konferencje i warsztaty a w ich trakcie dyskusje na temat nowoczesności i nowych technologii.

Na targach pojawiło się ponad 29 tysięcy gości, w tym w ramach Programu Biznes Rolnik blisko 20% właścicieli dużych gospodarstw rolnych. Swoje produkty i usługi zaprezentowało ponad 160 wystawców z kraju i kilku państw z całego świata. Warto zaznaczyć, że Centralne Targi Rolnicze otwierały sezon targowy związany z branżą rolniczą w Polsce, w związku z czym gościły wiele premier innowacyjnych rozwiązań i maszyn na skalę światową.

Centralne Targi Rolnicze były ważnym wydarzeniem dla wszystkich, którzy zaangażowani są w polskie rolnictwo. Otworzył je Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ryszard Zarudzki. W uroczystości udział wzięli m.in.: Wiceminister Środowiska i Główny Konserwator Przyrody – Małgorzata Joanna Golińska; Wiceminister Spraw Zagranicznych ds. parlamentarnych, prawnych, traktatowych, konsularnych Narodów Zjednoczonych i praw człowieka – Piotr Wawrzyk; Główny Inspektor Transportu Drogowego, Minister – Alvin Gajadhur; przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim – Czesław Siekierski; Dyrektor Generalny Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej – Jerzy Plewa. Do zgromadzonych przemówił również Jego Eminencja Ksiądz Biskup Piotr Jarecki.

W uroczystości uczestniczyli też Ambasadorzy, Konsulowie i korpus dyplomatyczny – przedstawiciele 38 krajów świata, przedstawiciele licznych samorządów wojewódzkich i miejskich, przedstawiciele organizacji rolniczych i organizacji gospodarczych.

Specjalnie na indywidualne spotkania z Wystawcami na targi przyjechali kupcy i kontraktatorzy z ponad 20 krajów świata, m.in.. Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Senegalu i Finlandii, Kanady, USA, Kenii, Kazachstanu, Etiopii, Emiratów Arabskich.

Niezwykle istotnym wydarzeniem była konferencja „Afryka – kontynent biznesowej przyszłości”. Powszechnie uważany za kontynent rolno-spożywczej przyszłości jest miejscem, w którym obserwujemy wiele nowoczesnych technologii, w tym np. innowacje w dziedzinie nawadniania. Podczas spotkań rozmawiano o szansach współpracy – pomogła w tym wizyta gości z takich krajów jak Kenia, Sudan, Egipt czy Senegal, którzy gościli też w strefie Hosted Buyers. Prowadzone tam rozmowy B2B zaowocować mogą wieloma cennymi kontraktami dla działających w polskiej gospodarce podmiotów. W ramach programu Hosted Buyers targi odwiedziło ponad 200 kupców z zagranicy, zarówno z bliskiej, jak Białoruś, Litwa, Ukraina, jak i dalekiej, reprezentowanej przez takie kraje jak USA, Kanada, Kazachstan, Emiraty Arabskie.

Hasło „Gospodarstwo na miarę przyszłości – nowoczesne technologie” zmobilizowało uczestników Centralnych Targów Rolniczych do prezentacji premier. Przedstawiono zarówno nowe maszyny i szeroko rozumiany sprzęt rolniczy, jak i nowe technologie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się sobotnia prezentacja Firmy Gamma Group. Firma zaprezentowała maszynę Qube od firmy Euromilk, pozwalający na usprawnienie pracy przy podawaniu i przygotowaniu pasz. Sprzęt pozwala nie tylko oszczędzić czas, ale także i środowisko – prowadzący pokaz współwłaściciel firmy Marcin Szepietowski podkreślał, że Qube oparty jest na akumulatorach elektrycznych, które pozwalają w cichy sposób wspomóc pracę farmerów.

Podczas targów wręczono też cenione nagrody – Złote Żurawie Centralnych Targów Rolniczych. Lista nagrodzonych firm:

  1. Hodowla Roślin Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR, za żyto jare Bojko
  2. Samasz Sp. z o.o, za kosiarkę dyskową XT 390
  3. Zakład Produkcyjno – Handlowy „ AGROMIX”, za Odpieniacz do agrochemikaliów „Zero piany”
  4. Agroexpert – Jarosław Kaczyński, za Agroakta – kompletna dokumentacja rolnicza,
  5. Hobo Systems Sp. z o.o., za  Aplikację HOBO – Zarządzanie energią
  6. Polsad, Jacek Korczak, za ciągnik KUBOTA, SERIA MGX IV
  7. Gama Group, Szepietowscy, Sp. J, za robota Euromilk Qube
  8. 365FarmNet GmbH, za Protokół Transportu Zbiorów systemu 365Active,
  9. Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Bronisze, za pierwszą w Polsce halę handlowo – logistyczną „Galeria Hurtu”

W piątek dokonano też wręczenia nagród przez Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Pana Czesława Siekierskiego.

Nagrodzone firmy to Bio-Gen Sp. z o.o. z Namysłowa za wkład na rzecz szeroko rozumianej biologizacji rolnictwa, Łukomet z miejscowości Całowanie za innowacyjne rozwiązania w zakresie systemów nawadniania oraz Spółdzielnia Mleczarska Włoszczowa za wprowadzenie na rynek nowych produktów i rozwój eksportu.

Centralnym Targom Rolniczym towarzyszył outlet maszyn rolniczych, na których można było nabyć specjalistyczny sprzęt z upustem do 60 procent.

Zarówno wystawcy, jak i zwiedzający podkreślali, że spotkają się za rok, podczas czwartej już edycji Centralnych Targów Rolniczych.