Rolnik śpi spokojnie. Technologia czuwa

Rolnik śpi spokojnie. Technologia czuwa

Rolnicy wybierają mechanizację i automatyzację. Specjalistyczne rozwiązania sprawiają, że praca w polu jest bardziej efektywna, ale też pozwalają lepiej kontrolować warunki przechowywania zbiorów.

Do przeszłości odchodzą czasy, gdy olej napędowy przechowywało się w beczkach. Dziś każdy rolnik musi posiadać atestowany zbiornik dwupłaszczowy. Jakie jeszcze innowacje wykorzystują polscy rolnicy i co na tym zyskują?

Rolnik z własną stacją paliw

Firma Swimer z Torunia, lider na polskim rynku produkcji zbiorników magazynowych z polietylenu, każdego roku wprowadza nowe rozwiązania. Podczas tegorocznych targów zaprezentuje wszystkie swoje produkty, w tym nowości.

Odwiedzający targi będą mogli zapoznać się m.in. z nowoczesnym dystrybutorem paliw.

–  Wyposażenie zbiornika w taki dystrybutor sprawia, że rolnik dysponuje własną ministacją paliw. Dotyczy to również zbiorników mobilnych. Dystrybutor zdecydowanie ułatwia i przyspiesza tankowanie, ale warto podkreślić, że znacznie podnosi również poziom bezpieczeństwa i ochrony środowiska – mówi Dariusz Szczekocki z firmy Swimer.

Firma zaprezentuje też inne rozwiązania, które znacznie poprawiają funkcjonalność i bezpieczeństwo w rolnictwie. To na przykład licznik PPC-600, oparty na dużym i czytelnym wyświetlaczu, z pamięcią 10 ostatnich tankowań, dodatkowo zabezpieczający przed pracą pompy „na sucho”. W przypadku magazynowania nawozów płynnych czy wodnego roztworu mocznika istotne znaczenie ma system kontroli temperatury płynu w zbiorniku. Z kolei system precyzyjnego pomiaru poziomu płynów Lipremos został nagrodzony podczas Centralnych Targów Rolniczych 2016 statuetką Złotego Żurawia.

Funkcjonalność i ekologia

Nowoczesne zbiorniki magazynowe z polietylenu służą m.in. do przechowywania oleju napędowego, nawozów płynnych, wodnego roztworu mocznika oraz wody. W ofercie firmy Swimmer są zarówno zbiorniki mobilne, jak i stacjonarne, o pojemności od 1500 do 12500 litrów.

Które produkty cieszą się największym zainteresowaniem ze strony odbiorców z branży rolniczej? – Najbardziej popularne są zbiorniki dwupłaszczowe do oleju napędowego oraz wody. Jeśli chodzi o pojemność, to największym zainteresowaniem cieszą się zbiorniki Swimer Tank 2500 oraz 5000 litrów, jak również ECO-line, charakteryzujące się doskonałą relacją jakości do ceny. Jednak wszystkie nasze produkty znajdują zastosowanie w rolnictwie – mówi Dariusz Szczekocki.

W przypadku tego rodzaju rozwiązań kluczową rolę odgrywa funkcjonalność, ale coraz większego znaczenia nabierają też kwestie związane z ekologią.

– Rolnicy zwracają uwagę na sposób magazynowania paliw, nawozów płynnych czy wodnego roztworu mocznika, którego używa się w rolnictwie coraz więcej. Zbiorniki z polietylenu mają tę zaletę, że nie blakną, są bardzo wytrzymałe i odporne na korozję – podkreśla Szczekocki.

Zintegrowane silosy

W Polsce rozwija się również rynek nowoczesnych magazynów zbożowych, w tym opartych na silosach z nowoczesnymi metodami transportu ziarna oraz systemami czuwania nad jego jakością.

– Nowoczesny magazyn to dziś nie tylko silos, lecz kompleksowy, zintegrowany system z urządzeniami do transportu, czyszczenia ziarna, koszem przyjęciowym, suszarnią, silosami buforowymi czy zbiornikami spedycyjnymi. To moduły, które dopasowujemy do indywiudalnych potrzeb odbiorcy. Przygotowujemy projekt techniczny razem z wytycznymi dotyczącymi fundamentów – mówi Przemysław Bochat, z działu marketingu firmy BIN, specjalizującej się w produkcji urządzeń do przechowywania ziarna i przygotowania pasz. To największa firma w tym segmencie rynku w Polsce. W ciągu 27 lat funkcjonowania sprzedała łącznie ok. 60 tys. silosów zbożowych.

Liczą się parametry

Rolnicy przywiązuję duże wagę nie tylko do sprawności urządzeń, lecz również do efektywnego kontrolowania warunków, w jakich przechowywany jest surowiec w silosach. Jakie możliwości dają pod tym względem nowoczesne, specjalistyczne rozwiązania?

– Nasze magazyny wyposażone są w sondy i czytniki temperatury oraz innowacyjny system BIT, który w pełni automatycznie kontroluje parametry ziarna. Jeśli stwierdzi coś niepokojącego, zawilgocenie czy zagrzewanie, to uruchamia wentylator i nagrzewnicę doprowadzając ziarno lub nasiona do właściwych, bezpiecznych parametrów. Dzięki temu rolnik śpi spokojnie –

podkreśla Przemysław Bochat. Jakie trendy widać dziś na rynku magazynów zbożowych?

– Projektujemy coraz większe magazyny, w tym również baterie silosów, w układzie rzędowym lub gniazdowym. Coraz wydajniejsze stają się również nasze urządzenia. Ten trend jest bezpośrednio związany z procesem konsolidacji i powiększania gospodarstw, jaki oberwujemy w Polsce – podsumowuje Przemysław Bochat.

 

 

 

2017-06-09T16:19:09+00:00 09/06/2017|

Newsletter Ptak Warsaw Expo

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Ptak Warsaw Expo Sp. z o.o. moich danych osobowych w celach marketingowych.

FreshMail.pl