Centralne Targi Rolnicze po raz drugi

Centralne Targi Rolnicze po raz drugi

Naszymi produktami zajadają się ludzie na całym świecie. Z polskich maszyn korzysta się od Japonii po Tanzanię. Rodzime rolnictwo to potęga. Najlepiej będzie to widać podczas Centralnych Targów Rolniczych w Ptak Warsaw Expo. II edycja targów odbędzie się w dniach 30 listopada – 2 grudnia w warszawskim Nadarzynie.

10 milionów hektarów upraw, blisko półtora miliona indywidualnych gospodarstw rolnych i cztery miliony Polaków utrzymujących się z rolnictwa – agrobiznes to jedna z kluczowych gałęzi naszej gospodarki. Mimo, że jakość gleb w Polsce nie należy do najwyższych, cała produkcja rolna składa się na 3,4 % PKB. Polskie produkty są eksportowane na cały świat, gdzie doceniane są przede wszystkim ich smak oraz jakość. Nie bez znaczenia są przy tym ekologiczne metody upraw. Ale to tylko wierzchołek rodzimej potęgi. Urządzenia takich firm jak Ursus, Metal-Fach czy SaMasz pracują na polach i farmach w najdalszych zakątkach świata. Począwszy od Japonii, Kazachstanu czy Kirgizji na wschodzie, po Peru czy Kanadę na zachodzie. Od Skandynawii na północy, po Australię i Nową Zelandię na południu kuli ziemskiej. Teza o polskiej potędze rolniczej nasuwa się więc sama. Zresztą, każdy będzie mógł się o tym przekonać już pod koniec tego roku. Od 30 listopada do 2 grudnia w warszawskim Nadarzynie odbędzie się druga edycja Centralnych Targów Rolniczych.

Już ubiegłoroczne targi okazały się potężnym sukcesem. W ciągu trzech dni tereny Centrum Targowo-Kongresowego Ptak Warsaw Expo odwiedziło blisko 80 tysięcy gości. Wśród nich między innymi delegacje z Azerbejdżanu, Argentyny, Brazylii, Chin, Kenii i Ukrainy, które były bardzo aktywne w strefie B2B.

– Nasz autorski program hosted-buyer spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Jako organizatorzy Centralnych Targów Rolniczych, na własny koszt gościmy klientów biznesowych z całego świata. W ten sposób ułatwiamy polskim firmom ekspansję właściwie w dowolny zakątek kuli ziemskiej – tłumaczy dyrektor targów Agnieszka Rembisz. Jak dodaje, na pięć miesięcy przed początkiem imprezy, ma już potwierdzenie oficjalnych delegacji m.in. z Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Chin, Iranu, Kazachstanu, Kenii, Turcji czy Ukrainy.

Ale to tak naprawdę dopiero początek. II edycja Centralnych Targów Rolniczych odbędzie się z jeszcze większym rozmachem. Już dziś wiadomo, że sama powierzchnia targowa zostanie zwiększona co najmniej o 50 %. Dużą część wystawy zajmą Targi Dobrej Żywności, w ramach których wiodący producenci będą się chwalić swoimi wyrobami z sektorów: mleczarskiego, owocowo-warzywnego, mięsnego oraz pozostałych produktów spożywczych.

W halach targowych zostaną ponadto zorganizowane specjalistyczne salony: techniki rolniczej, środków do produkcji rolnej, usług specjalistycznych i wsparcia dla branży AGRO oraz innowacji dla branży spożywczej. Z kolei w specjalnej strefie Kół Gospodyń Wiejskich będzie można podziwiać rękodzieło i degustować smakołyki, przygotowane przez koła ze wszystkich regionów Polski.

Tegoroczne Centralne Targi Rolnicze to też seria spotkań branżowych. W ciągu trzech dni w warszawskim Nadarzynie odbędą się np. IV Forum Sektora Wołowiny, Europejska Konferencja Producentów Owoców i Warzyw czy Forum Branży Drobiarskiej. Tematyka współpracy międzynarodowej będzie również z pewnością poruszana w trakcie Europejskiego Forum Młodych Rolników oraz Polsko-Ukraińskiego Forum Branży Rolno-Spożywczej. Dodatkowo, w trakcie targów zostanie rozstrzygnięta II edycja konkursu „Złoty Żuraw”, do którego zgłaszane są polskie produkty z sektora maszyn i urządzeń dla rolnictwa, nawozów, środków ochrony roślin, pasz i nasion, żywności i innych produktów oraz usług związanych z działalnością rolniczą.

Tak wielka impreza nie mogłaby się oczywiście odbyć bez odpowiedniego wsparcia i zaplecza. Pierwsze zapewniają m.in. Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych, a także Europejska Rada Młodych Rolników, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, Koła Gospodyń Wiejskich, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polskim Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie czy Instytu Technologiczno-Przyrodniczy.

II edycja Centralnych Targów Rolniczych zostanie zorganizowana w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo. To największy tego typu obiekt w Europie Środkowo-Wschodniej – blisko 50 hektarów powierzchni to więcej, niż suma podobnych obiektów w Poznaniu i Kielcach. Dzięki autostradzie A2 i drodze ekspresowej S8 warszawski Nadarzyn jest znakomicie skomunikowany z każdym zakątkiem Polski. Niewątpliwym walorem lokalizacji jest też bliskość Warszawy. Dotarcie na lotnisko Chopina zajmuje około 10, a do centrum miasta – 15 minut.

 

WYIMEK: Jako organizatorzy Centralnych Targów Rolniczych, na własny koszt gościmy klientów biznesowych z całego świata. W ten sposób ułatwiamy polskim firmom ekspansję właściwie w dowolny zakątek kuli ziemskiej – tłumaczy dyrektor targów Agnieszka Rembisz.

 

RAMKA

Ważniejsze produkcje rolne:

* Drób – Krajowa produkcja drobiu w 2015 roku wyniosła 2,839 mln ton. Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej i trzecim eksporterem na świecie.

* Jabłka – Zbiory jabłek w 2015 oszacowano na 3,168 mln ton. W 2015 Polska była największym eksporterem jabłek na świecie.

* Jajka kurze – Produkcja jaj kurzych w 2015 wyniosła 10,474 mld szt. Pod względem eksportu zajmuje drugie miejsce w UE.

* Pieczarki – Produkcja pieczarek w 2015 wyniosła 335 tys. ton. Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i największym eksporterem tych grzybów na świecie.

* Skóry futerkowe – Produkcja skór futerkowych w 2015 wyniosła ok. 10 mln szt. Polska jest drugim w Europie, po Danii, producentem naturalnych skór zwierząt futerkowych i trzecim na świecie.

2017-06-09T16:25:14+00:00 09/06/2017|

Newsletter Ptak Warsaw Expo

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Ptak Warsaw Expo Sp. z o.o. moich danych osobowych w celach marketingowych.

FreshMail.pl